Uwaga!



Powyższa strona może zawierać treści erotyczne, wulgarne lub obraźliwe, przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy jesteś osobą pełnoletnią i chcesz świadomie i dobrowolnie zapoznać się z treścią powyższej strony?




    Nie     - wybór tej opcji spowoduje opuszczenie strony.

Tak, ale chcę otrzymywać ostrzeżenia - wybór tej opcji spowoduje przejście do strony i kolejne ostrzeżenia w wypadku podobnych stron.

Tak, ale nie chcę otrzymywać ostrzeżeń - wybór tej opcji spowoduje zapamiętanie Twojej zgody dla innych stron i nie będziesz otrzymywać tego ostrzeżenia.

maj 21 2021

OSTATNIE BIESZCZADZKIE RETORTY


Komentarze: 1

1

 Od wiosny do późnej  jesieni  bieszczadzcy smolarze od wieków wypalają drewno . Mieszkają w lesie w obskurnym baraku . Jest brudne wyrko i zdezelowana szafka i ławka i stół pokapany woskiem świecy. W kącie  miednica z obitą emalią i wiaderko na wodę. Mała kuchenka turystyczna lub piecyk koza do zagotowania wody i upichcenia ciepłej strawy.  Jest ich coraz mniej , bo praca ciężka od świtu do nocy.

 

2

 Węgiel drzewny wypala się z twardego drzewa liściastego. Najczęściej buk, grab i olchę. Samą produkcją węgla drzewnego zajmowano się od wieków, ale jego pozyskiwanie zawsze było zajęciem trudnym, wymagającym dużego wysiłku fizycznego i nie mniejszego doświadczenia podczas wypału. Jeszcze 40 lat temu drewno wypalano w mielerzach – rodzaj stosu z drewna obłożony darniną i uszczelniony gliną, by ograniczyć dostęp powietrza i by płomienie nie wydostawały się na zewnątrz.

 

3

 W latach 70. XX wieku pojawiły się metalowe retorty, który na zawsze wpisały się w krajobraz Bieszczadów, choć i one za kilka lat mogą pozostać wspomnieniem. Z ponad 100 wypałów, dziś dymy snują się na mniej niż 10 miejscówkach. Zmienia się procedura wypalania, Unia Europejska egzekwuje swoje zalecenia, tani ukraiński węgiel drzewny zalewa rynek, i pierwsze ceramiczne piece do wypału drewna już wkrótce mają stanąć w Uhercach Mineralnych.

 

 

4

 

 Te retorty powyżej wypalały węgiel drzewny w rejonie Barwinka

Leoś   21-05-2021

 

Una
21 maja 2021, 10:05
Smolarze, ludzie legendy od zawsze związani z Bieszczadami i wypalaniem węgla drzewnego. Jedni nie poradzili sobie z "miastem" , inni z alkoholem, jeszcze inni znaleźli tam wolność. Ogromny szacunek dla Nich , żyją w zgodzie z przyrodą. Wszystkich przygarnęły Bieszczady.

Dodaj komentarz